POWRÓT DO LISTY ARTYKUŁÓW

Historia Fruit of The Loom i ewolucja firmowego logo

24-05-2023
Fruit of the loom to globalnie rozpoznawalna marka, która cieszy się ogromnym uznaniem jako producent odzieży do codziennego użytku. Nawiązując do nazwy zostało stworzone logo, które jest rozpoznawalne na całym świecie.
Pełne kolorów logo przedstawia soczyste owoce w kontrastowych barwach. Czerwone jabłko, zielone liście i fioletowe winogrona to zaledwie część tej kuszącej grafiki, a dopełnieniem i przysłowiową wisienką na torcie jest duży napis eksponujący wyraźnie nazwę firmy.
Przez lata logo ewoluowało zmieniając się wraz z rozwojem doczesnej technologii i co może wydawać się zaskakujące z każdym kolejnym wydaniem nie przybywało mu skomplikowanych grafik, a wręcz ubywało ich. Logo z każdym kolejnym designem zyskiwało coraz więcej prostoty i przejrzystości. Najnowsza zmiana tylko upewnia w przekonaniu, że jest to celowe działanie.
 

1. Historia Fruit of the Loom

Marka została założona przez braci Knight w 1851 roku w Warwick, Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Początkowo firma nosiła nazwę odwołującą się do nazwiska braci jednak z czasem w roku 1856 została przyjęta nazwa, pod którą firma funkcjonuje dotychczas.
W ciągu ponad stu lat swojej działalności firma zaliczała przeróżne wzloty i upadki, zmieniała również właścicieli, natomiast obecnym właścicielem marki jest Amerykański konglomerat, którego prezesem jest Warren Buffett. Berkshire Hathaway Inc. kupiło odzieżowego giganta za blisko 835 milionów dolarów w 1999 roku.

 

2. Ewolucja logotypu na przestrzeni lat.

 

W ciągu ponad stu lat istnienia marki jej logo zmieniło się kilkukrotnie. Zmiany choć wyraźne i zdecydowanie zauważalne nie wpłynęły na kluczowe elementy logotypu. Zmianom uległy kolory, owoce były przerysowywane w nieco inny sposób, zmieniła się również czcionka, forma czy położenie napisu. Wszystkim tym zmianom przyświecał jeden cel – uproszczenie logotypu.
 
Pierwsze, oryginalne logo zostało zaprojektowane w 1893 roku. Przedstawia ono garść charakterystycznych dla marki owoców. Nad owocami w pewnym zawieszeniu znajduje się złocista półokrągła wstęga z nazwą, a wszystko to wpisane jest w złoto – brązową kwadratową ramę. Całość przypomina ręcznie malowany obraz.


 
Kolejne logo, a zarazem jego pierwsza zmiana miało miejsce w 1927 roku czyli po około 34 latach. Naniesione wówczas zmiany były zdecydowanie widoczne, jednak pozwoliły zachować pierwotną koncepcję. Największej zmianie poddany został kształt logotypu, który został zmieniony z wyrazistego kwadratu na obły owal. Napis tym razem umieszczono na tle za owocami usuwając jednocześnie złocistą wstęgę. Owoce za to zostały nieco odświeżone.
 


Druga zmiana logotypu odbyła się znacznie szybciej bo już po 9 latach. Tym razem zmiana była zdecydowanie bardziej diametralna. Logo zostało przedstawione na planie koła o pofalowanych brzegach. Styl pierwszych dwóch logotypów przypominający ręcznie malowane obrazy ustąpił miejsca tłoczeniom, które nadały logotypowi bardziej trójwymiarowego charakteru.
 


Kolejna trzecia z kolei zmiana nastąpiła po 15 latach. W porównaniu do poprzedniej wersji zastosowane zmiany były zdecydowanie bardziej subtelne. Tło zostało rozjaśnione, a brzegi z pofalowanych zrobiły się bliższe nierównej strukturze koła. Całość zaczęła do złudzenia przypominać woskową pieczęć.


 
Najbardziej przełomowa zmiana nastąpiła za czwartym razem po 11 latach od poprzedniego logotypu. Tym razem owoce zostały zsunięte na drugi plan, a dowodzenie objął do tej pory stojący w cieniu napis. Nazwa firmy została dumnie wyeksponowana i podkreślona otaczającym ją owalnym kształtem. Górna część owalu została przysłonięta przez kultową już garść kolorowych owoców. Względem poprzednika nowy logotyp nie zawierał żadnego tła, ani dodatkowych zdobień. Klasyczna biel i czerń napisu przełamana została eksplozją koloru owocowego grona. Zmiana ta była pierwszym krokiem ku uproszczeniu logotypu i nadaniu mu czystego przejrzystego wyglądu.


 
Po 16 latach w roku 1978 przyszedł czas na piątą z kolei zmianę, która w porównaniu do poprzedniej była ledwie kosmetyczną poprawką. Napis zyskał odświeżony wygląd podobnie jak owoce, które przybrały bardziej jednolity styl barw.
 


Następna – szósta już zmiana miała miejsce w roku 2000 i towarzyszyła nam jeszcze do niedawna. Była to kolejna przełomowa zmiana w historii logotypu. Tym razem próbowano stworzyć swoistą równowagę między logotypem, a towarzyszącym mu napisem. Ich proporcje zostały znacząco wyrównane względem siebie. Owoce zyskały kreskówkowego wręcz wyglądu – wyraźny kształt i kolorowe wypełnienie nadały całości dodatkowej lekkości i prostoty.
 


Tym samym docieramy do najnowszej siódmej już wersji. Wydana w 2023 roku wersja została uproszczona jeszcze bardziej. Grafika przedstawiająca owoce została maksymalnie oczyszczona ze wszelkich ozdobników. Tym samy obecny logotyp przedstawia najbardziej prostą i czystą wersję logotypu od czasu jego powstania.





3. Jaki jest sekret fenomenu tego logotypu?

 
 
Czystość – to wiodący argument przemawiający za fenomenem owocowej grafiki. Wszystkie podejmowane w ubiegłych latach działania prowadziły do tego momentu, w którym logotyp osiągnie swoją czystą i prostą formułę, a jednocześnie pozostanie soczyście owocowe.
 
Prostota przekazu – owoce użyte w logotypie to element, który łatwo zapada w pamięci użytkowników w każdym wieku. Wiele pokoleń zdołało poznać i zapamiętać owocową charakterystykę marki.
 
Spójność – mimo wielu wprowadzonym na przestrzeni lat zmianom każdy kolejni logotyp pozostawał nawiązaniem do pierwowzoru. Spójność marki jest widoczna nie tylko w ich logotypie, ale też w całości podejmowanych działań.
 

POWRÓT DO LISTY ARTYKUŁÓW